mayasherchan734
mayasherchan734 mayasherchan734
  • 04-04-2022
  • Physics
contestada

What is the mass of an object if it takes a net force of 2,400 Newtons
to accelerate it at a rate of 60 m/s??

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 18-04-2022

Answer:

40 kg

Explanation:

F = ma

F / a = m

2400 / 60  = 40 kg

Answer Link

Otras preguntas

What plans were made during the Yalta Conference? A. The Axis powers decided to attack the Soviet Union. B. The United States decided to enter the war to suppor
Nyah evaluated the expression for 3x + 2 for x = 5 as shown: 3x + 2 = 35 + 2 = 37. What was Nyah's mistake? What is the correct value if 3x + 2 for x =5
what is a browser cookie?
What is 2 1/3 expressed as a percent?
Jeanette purchased a concert ticket on a website he original price of the ticket was $75 she used a coupon code to receive a 20% discount The website is applied
Asteroids are between 1000 km and less than 10 m in diameter. What is the diameter of most asteroids?
true or false before generating a hypothesis ,you would make observation
The tree farm has a parking lot that will hold 1000 vehicles. Two-fifths of the parking lot spaces are for cars. When you went to buy your tree, there were 200
Can someone help me pls ?
ASAP HELP PLEASE Based on the periodic table, which of the following pairs of elements would have similiar properties? -Rb and Sr -Na and Ca -O and S -Cl and Ar