uyen89
uyen89
01-05-2022
Chemistry
contestada
what is the molar mass of sodium chloride
Respuesta :
arty05
arty05
01-05-2022
Answer:
58.44 g/mol
hope it helps :)
mark brainliest!
Answer Link
Medunno13
Medunno13
02-05-2022
The molar mass of sodium is about 22.9897 u, and the molar mass of chlorine is 35.45 u. So, the molar mass of the compound is 22.9898 + 35.45 = 58.44 g/mol
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 97+ )
Otras preguntas
Which of the following is a benefit of a scientific investigation? A.Its results do not apply to real life. B.It can be performed in natural settings. C.
Parallelogram ABCD is dilated to form parallelogram EFGH. Side AB is proportional to side EF. What corresponding side is proportional to segment AD? Type the an
Determine the number of possible triangles, ABC, that can be formed given B = 45°, b = 4, and c = 5. 0
find the product of 918.642 and 1/10
How is the EPA handling the risk of pesticide use
Rayje Clothiers stock pays a yearly dividend of $9.03 and trades for $159.50 per share. If Eli owns stock in Rayje Clothiers worth $14,833.50, how much does Ray
Let x^2+18x=44 . What values make an equivalent number sentence after completing the square? PLEASE EXPLAIN
A given reaction has an activation energy of 24.52 kj/mol. at 25°c, the half-life is 4 minutes. at what temperature will the half-life be reduced to 20 seconds?
Could you also help me with this
the amount of space a rock takes up is its