robertgarywilliams7
robertgarywilliams7 robertgarywilliams7
  • 02-05-2022
  • Physics
contestada

A circuit carries a current of 0.64 A when there is a resistance of 50.0 Ω. The voltage applied to the circuit, to the nearest whole number, is ___ V.

Respuesta :

alcohen2006 alcohen2006
  • 02-05-2022
V = I • R

V = 32 volts
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this!!
can someone plz help asap question is in pic (its about graphs)
In circle P with m NPQ = 46 and NP=20 units find area of sector NPQ. Round to the nearest hundredth. i will give brainly
The unit lists several things to think about when considering what kind of job you'd like to have in the future. Which of these do you think is most important w
If 9 10 is multiplied by 8 9 , will the product be greater than either of the two factors? Use the drop-down menus to explain. The product Choose... be greater
Which of the following best describes the state of the US economy at the end of World War II? A.It was starting to come out of the Great Depression. B.It was
A restaurant manager uses the expression 7.85m + 8.85d to calculate his profit when he sells m main courses and d desserts. What is the restaurant manager's pro
Which method was used by Nazi Germany to restrict individual rights?
is y+7=2x a direct variation
Does anyone know it?!