elblocky087 elblocky087
  • 03-05-2022
  • Chemistry
contestada

how many moles are in 23.8 g of sulfur dioxide

Respuesta :

yasangavi
yasangavi yasangavi
  • 03-05-2022

Answer:

0.371

Explanation:

number of moles = mass / Ar

= 23.8g / 32.1 + (16.0 × 2)

= 0.37129485179 = 0.371 (3 s.f).

hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

how do i solve 7x-y=21
what is 4.81 times 10 to the third power
How do you solve the answer to this -6(-3)(-2)
radius: 12 diameter: 24 inches circumference: area:
There are 32 female performers in a dance recital. The ratio of men to women is 3:8. How many men are in the dance recital?
what are the real roots of x2-7×+10=0
what do we call the transfer of goods, foods and ideas between the old world and the new world during the 1500s?
The proposition that stated that slavery should be prohibited from all lands that could be acquired from Mexico was _____________ . a. The Compromise of 1850 c.
The table shows the number of Salvador has read. Find the ratio of mystery books to the total. Explain it's meaning. (look at the picture of the table)
tamara says that 15 / 3 = 5 is she correct ? explain