shanerowe2021
shanerowe2021 shanerowe2021
  • 04-05-2022
  • Physics
contestada

A boat has a mass of 54,000 kg. The boat is accelerating at 0.4 m/s2. What is the net force acting on the boat?'

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-05-2022

Answer:

21.6 kN

Explanation:

F = m * a

F = 54 000 * .4  = 21600 N

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP 1.Which word in the sentence should be capitalized? next year Sara would like a part-time job. A. Job B. Like C. Next D. Year 2
One case of books weighs 35 pounds. One case of magazines weighs 23 pounds.A book store wants to ship 72 cases of books and 94 cases of magazines to another sto
0.001 in Standard form
Which of these statements about Buddhism is true? A. Buddhists taught the virtues of the eightfold path. B. Gautama, founder of Buddhism, was a common fisherman
help please asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A camera is an example of ____. a. an experiment c. technology b. a robot d. a scientific method
howcto write 9,000,009 in word form
what are the pros and cons of the stamp act ?
An insect is able to walk across the surface of a pond without sinking because of the A. polarity of the water molecules. B. process of evaporation. C. surface
Two equations are shown: Equation 1: (x –12) =12 Equation 2: y – 12 = 12 Solve each equation