nikkiroxy342 nikkiroxy342
  • 02-06-2022
  • Physics
contestada

30 POINTS!!! how long must a 50 N force act on a 400 kg mass to raise its speed from 10 m/s to 12 m/s

Respuesta :

Mohamed1429
Mohamed1429 Mohamed1429
  • 02-06-2022

Answer:

16 seconds

Explanation:

we want to find the acceleration first:

F = ma

50/400 = a

a = 0.125 m/s²

laws of motion formula:

vf = vi + at

12 = 10 + 0.125t

t = 16 seconds

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP! what is the theme or lesson of War of the Worlds
Identify the prepositional phrases, the subject and the verb in this sentence."After turning onto Main Street, drive for one mile."
In China, to which social class did merchants, government officials, landlords, and Confucian scholars belong? gentry aristocracy peasantry samurai
Describe how energy is transferred from the sun to producers and then to consumers
Does anyone know how to do reverse percentages?
(4-i) divided by (3+4i)
Given the triangle below, find cos(θ) 24,25,7
Will the centripetal force on the bob be different on the moon
Cos x+ 2cosx + Sinx=0 solve the equation for the interval [0,2pi]
You just acquired a 30-year mortgage in the amount of $179,500 at 4.75 percent interest, compounded monthly. payments will be equal over the life of the loan wi