moonxlight330 moonxlight330
  • 02-06-2022
  • Physics
contestada


A 12-kilogram mass has a kinetic energy of 150 joules. The speed of the object is
A.25.0 B.12.5 c.3.55 D.5.00

Respuesta :

Mohamed1429
Mohamed1429 Mohamed1429
  • 02-06-2022

Answer:

OPTION D 5 m/s

Explanation:

0.5 × 12 × v² = 150

sqrt(150/6) = v

v = 5 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Cloud of inferiority begin to form in her little mental sky means
Giving the endpoint A(-1,4) and the midpoint C(6,-8) find the other endpoint B(x,y) write your answer as a ordered pair
How many grams of nacl are in 250 g of a 15.0% (by weight) solution?
300 reduced by twice a number is 146. what is the number?
What is the volume of a cube measuring 1cm on each side?
find value of 1/(343)1/4
i need to know where,when,and the setting of the book Anne frank (autobiogrofised)
For an object whose velocity in ft/sec is given by v(t) = sin(t), what is its distance, in feet, travelled on the interval t = 1 to t = 5? 0.45 0.26 2.82 0.
High salinity values in ocean water are due to ________.
Which of the following is a solution to the system of linear equations below? 2x=-3y-11 2y=6x-22 A. (2, 5) B. (–2, 5) C. (2, –5) D. (–2, –5)