Abbate8306 Abbate8306
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

6. a sample of nitrogen gas occupies 28.5 l at stp. how many moles of nitrogen are present?

Respuesta :

wy53176
wy53176 wy53176
  • 03-06-2022

Answer:

1 mol of N2

Mole of N2= 28.5 L × -------------------

22.4 L of N2

=1.272 mole of N2

Answer Link

Otras preguntas

In the reaction MgCl2 + 2KOH → Mg(OH)2 + 2KCI, how many moles of KOH react with 1 mole of MgCl2?
When is not necessary to use universal precautions
Was colonization a good thing?
FORESTRY MANAGEMENT ORIGINATED IN THIS COUNTRY AS FAR BACK AS 1165.​
What would be the perimeter of this figure?
Which evidence from Anne Frank: The Diary of a Young Girl supports the inference that Anne comes to recognize her own flaws as she gets older? "I took it much t
Do you think people used energy before modern times? why or why not?
What is Billie holiday referencing in her song
Evaluate 7a -5b when a =5 and b=4
How to convert 7 2/5 into a improper fraction