xenishere02 xenishere02
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

You have a piece of chromium with a mass of 35g and a volume of 5 cm^3. What is it’s density?

Respuesta :

AnjulaReddy
AnjulaReddy AnjulaReddy
  • 03-06-2022
given,

Mass of piece of chromium = 35 g

Volume of piece of chromium = 5cm^3

Density of piece of chromium = mass of chromium /volume of chromium

=> Density , D = 35g/5cm^3 = 7 g/cm^3
Answer Link

Otras preguntas

the sum of a number times 2 and 29 is at least 28
Help please! What is the slope?
what element is similar to Baruim
A cyclist can ride her bike 30 miles with a tailwind in 4 hours. It takes her 5 hours to make the return trip. Find the rate of the cyclist (with no wind) and t
PLEASE ASAP! I will give brainliest!! Graph the set of ordered pairs; (-1, 5), (0, 0), (2, -10), (-2, 10). Is this relationship a linear function?
(3 + 6n+ 3n) – (3n + 3n3 – 2n")
Ah, but a man’s reach __________ exceed his grasp, or what’s a heaven for?
giải pháp biến đổi khí hậu ở đồng bằng sông cửu long
If 2/3 of an hour is the average time for greasing a car, how many cars can be greased in an 8-hour day?
A. Vocabulary. Decide which description best matches each word or phrase. 1. Three Branches A. A tool states use to achieve policy goals as well as to generate