BubbleTea720
BubbleTea720 BubbleTea720
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

At what temperature would 0.46 moles of a gas occupy 13.3 L if the pressure is 734 mm Hg?

Respuesta :

joechicken13 joechicken13
  • 03-06-2022

Answer: 341.6k

Explanation:

R= 0.0821

n= 0.46moles

v= 13.3L

p= 734mmhg = 734/760 = 0.97

[tex]T = \frac{p*v}{n*R}[/tex]

[tex]T = \frac{0.97*13.3}{0.46*0.0821}[/tex]

T= 341.6k

Answer Link
DCKZ DCKZ
  • 03-06-2022

Answer:

10100101

Explanation:

this is for the other person alt.

Answer Link

Otras preguntas

2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
Why do Andhra Pradesh donot recive any snow fall during during winter months. PLEASE HELP.....EXAM TOMORROW
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
how do I solve x+2y=8
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
Round 13 513 to the nearest thousand
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?