mariaaaaisabel mariaaaaisabel
  • 02-02-2017
  • Physics
contestada

two teams are playing tug of war team a pulls to the right with a force of 450N Team B pulls to the left with a force of 415 N

Respuesta :

scme1702
scme1702 scme1702
  • 10-02-2017
The resultant force will be towards Team A and its value will be:
450 - 415
= 35 Newtons
Answer Link

Otras preguntas

Describe a situation that could be modeled with the ratio 4:1
36/b-3=0 find the solution of this equation.
How do we solve an equation by factoring?Problems such as x² - 9 = 0 and x²  + 13x = -36.
Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
negative acceleration & positive acceleration, what are they?
Word form 67.943 answers please
A mobile phone company offers two monthly calling plans, A and B. Under A, every minute costs $ 0.10. Under B, the first 100 minutes costs $ 12 and every extra
one hundred eighty is equal to how many tens
If 2x+ 3y = 55 and 4x= y+ 47, find x − y. Can you please explain with some details?
How are the 4s in 0.44 related