juliankirkland15 juliankirkland15
  • 03-02-2017
  • Physics
contestada

Given a force of 10N and an acceleration of 5m/s2 . What is the mass?

Respuesta :

georgestirban
georgestirban georgestirban
  • 21-12-2018

According to Newton's principle two

F=m*a=>m=F/a=10/5=2 m/s²

Answer Link

Otras preguntas

36/b-3=0 find the solution of this equation.
How do we solve an equation by factoring?Problems such as x² - 9 = 0 and x²  + 13x = -36.
I do roadwork site 20 cones are placed on 50 feet of road. at this rate, how many cones are placed along 35 feet of road?
What is 35.2 written in word form?
How you solve 7p+9=81
The average square inch (6.5 cm2) of skin has how many blood vessels? a. 10 b. 20 c. 30 d. 40
Greg bought 2 boxes of balloons he used half of them to decorate his yard he used 40 to decorate his porch he used the rest inside his house how many balloons d
find a whole number x in x/113 so that the ratio is a good estimate for pi
how do you write 35.2 in word form?
how do I round off 248,739 to the nearest hundred?