tailorea040 tailorea040
  • 01-07-2022
  • Physics
contestada

Water flows with a volume flow rate of 1.44 m³/s in a pipe. Find the water speed where the pipe radius is 0.430 m.

Respuesta :

fhs12498 fhs12498
  • 05-07-2022

Answer:

0.6192

Explanation:

1.44 x 0.430=0.6192

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not key idea of the constitution
Juliet: How now! who calls? Nurse: Your mother. Juliet: Madam, I am here. What is your will? . . . . Lady Capulet: Speak briefly, can you like of Paris' love? J
Which best explains a primary reason for the inability of life to exist in Earth's early atmosphere?
Does anyone do word cells if so Please help
Bonjour quelqu'un peut m'aider? Transformer les sommes ou les differences suivantes en un produit : A= 100* n - 2* n ; B= 14*30 +14* 15 ; C= 18* t+4* t ; D=17*
can someone plz explain to me how to do this?
how to rewrite 9/10 and 23/25 so they have common denominators
The area of a circle = 64π. Find circumference.
When written in standard form, the product of (3+x) and (2x-5)
Answer the question below