mulandior0 mulandior0
  • 01-07-2022
  • Chemistry
contestada

If the pH of a solution is 4.7, what is the H+ concentration?

Respuesta :

momo9055
momo9055 momo9055
  • 01-07-2022

Answer:

0.000019952mol/dm3

Explanation:

pH=-log(H+)

4.7= -log(H+)

log(H+)=-4.7

(H+)=10*-4.7=0.000019952

Answer Link

Otras preguntas

When the same quantity of electricity was passed through a dilute solution of sodium hydroxide and through a molten solution of lead bromide, 0.050 mol of lead
Which form of government is the oldest form of leadership in the world? A. Democracy B. Theocracy C. Oligarchy D. Aristocracy
4 ways minorities were prevented from voting in the south
if x=0 and y<0, where is the plot (x,y) located
Fill in the box with one of the following terms: anemia, asthma, arthritis, arteriosclerosis. Sue has a breathing problem. The doctors have diagnosed that the s
Which of the following does an outline help you do
Solve for x (2^2/x) (2^4/x) = 2^12
Which revision corrects the inappropriate shift in verb mood
You are ringing up a customer using a large number of coupons. The next customer has two items and is clearly irritated. You don't typically call for backup whe
State the relationship between gaseous exchange and respiration