bereketanteneh438
bereketanteneh438 bereketanteneh438
  • 02-07-2022
  • Physics
contestada

A 20kg object acceleration by a force of 200N with coefficient of kineticfriction is 0.4 what is acceleration of the object?​

Respuesta :

rose5656
rose5656 rose5656
  • 02-07-2022

Answer:

Given - M = 20 kg

k = 0.4

F = 200 N

To find - acceleration

Solution -

F= kMA

200 = 0.4 * 20 * acceleration

200 = 8 * a

a = 8/200

a = 0.04 m s²

a = 0.04 m s²

Answer Link

Otras preguntas

a yogurt cost 35p each how much can be bought with £3?
what is the standard form of the parabola whose vertex form is Y=-(X-3)^2+11
what type of seismic wave shakes particles at right angles to their direction of travel?
What arouses men more than any other scent in the world (according to the Smell & Taste Treatment and Research Foundation in Chicago)?
Madagascar (Lesson 06.01) •Which one of the following different creepy crawlers would you likely not discover when exploring the Madagascan forest? – giant hi
name three way the hopi adapted to the dry climste of the southwest
Why were the Palmer Raids seen as a violation against civil liberties?
Solve by substitution X+3y=1 and -3x-3y=-15
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which part of the atom is directly involved in chemical changes? A. the electron B. the energy levels C. the nucleus D. the charges