myia1215 myia1215
  • 04-07-2022
  • Biology
contestada

How many moles
are in a bag of CaCl₂ that weighs 18.14kg

Respuesta :

rachelwangg17 rachelwangg17
  • 04-07-2022
Moles =grams/molar mass

1kg=1000g
18.14kg=18140g
Mo(CaCl2)=(40.078)+(35.5*2)
Mo= 111.078

Moles = 18140/111.078
Moles = 163.3086659824628

Hope this helped :)
Answer Link

Otras preguntas

In narrative writing The enemy within a short story, novel, or movie
The area of a rectangular painting is 6348 cm cm. If the length of the painting is 92 cm, what is its width? Width of the painting: cn cm
What are the 3 steps that you should use to find and verify word meaning in the correct order?
Does this model represent a compound? Explain your answer. ОО
The Boston Hotel High-end linens 600-thread-count sheets Coffeemaker and selected teas Imported beer Fresh-squeezed juices Affordability Food and drink Doubl
v=lwh (solve for w)​
Carla drew a diagram to compare the roles of oxygen and hydrogen in photosynthesis. Which label belongs in the area marked Y? (A)Enters plant as a part of water
y=-2x -5graph the line​
Evaluate 7a -5b when a =5 and b=4
what is force. what is a net force