Spoiledgirl3265 Spoiledgirl3265
  • 01-08-2022
  • Chemistry
contestada

If the density of blood is 1. 060 g/ml. What is the mass of 6. 56 pints of blood?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 01-08-2022

Answer:

3290 gm

Explanation:

6.56 pints  * 473.1765 ml/pint  * 1.060 g/ml = 3290  gm  

Answer Link

Otras preguntas

Which term includes the highlighting and underlining of materials in addition to being engaged with the material?.
Use the map below to identify the labeled locations. Marshall Islands Papua New Guinea Indonesia Hawaii French Polinesia 1. A 2. B 3. C 4. D 5. E
Write a short note on Himalaya Mountain
Express 5.5° as a fraction. .​
Finding the inverse of the function x^3+3x+1 is beyond the scope of this course. Nevertheless, you should be able to use your knowledge of functions and their i
What is the adjective of neat
One point charge has a magnitude 5.4x10-7 C. A second charge 0.25 meters away has a magnitude of 1.1x10-17 C. What is the electric force magnitude of one charge
Points A, B, and C, form a triangle. The distance between point A and point B is 15 yards. The distance between point B and point C is 25 yards. Pete walks dire
john is busy.He.......(work) at the moment.​
Suppose s and t are directly proportional. If s=14 when t=12, what is s when t=7 ?