ajmcgill5676 ajmcgill5676
  • 02-08-2022
  • Physics
contestada

A 1500-w heater is connected to a 120-v line for 2. 0 hours. how much heat energy is produced?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 02-08-2022

Answer:

10800 kJ

Explanation:

1 watt = 1 Joule /sec

1500 w = 1500 j/sec         2 hours = 7200 sec

1500 j/sec * 7200 sec = 10 800 000 j   = 10 800 kJ

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of a triangle that has two sides of equal length?
Show an equation and a solution. How much pure antifreeze must be added to 12 L of a 40% solution to obtain a 60% solution. (Remember that pure antifreeze is 10
What element is a gas with a mass number of 19?
Which gases are most reactive?
A recipe for whole grain rolls calls for 3/4 cup of rye flour. The recipe makes 6 rolls. How many cups of rye four are needed to make 32 rolls
solve the equation -4x+12=-4 for x .
Which characteristic of the us constitution most angered anti federalist?
In the book, "Of Mice And Men" what song best describes the character Candy? The song must be profanity free.
Kara is worried about her friend Jamie, who seems depressed and withdrawn. Jamie recently quit their softball team, which she used to love. She has started hang
Which years marked the heated point of the vietnam war, as welll as worldwide protests againt the conflict??