ajgoodwin293 ajgoodwin293
  • 04-08-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles of NaOH are in a 356 mL solution that has a concentration of 7.2 M?

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 04-08-2022

Answer:

2.56 moles

Explanation:

7.2 M is 7.2 moles/L

356 mL = .356 Liters

x moles / .356 Liters = 7.2 M (moles/L)

x = .356 * 7.2 = 2.5632 moles

Answer Link

Otras preguntas

Who are opinion leaders? Political Socialization
Which is the following sum? 4√5+2√5 6√10 8√10
identify three of many shared ethical standards among businesses
What is the variable equal to? t • 7 = 63 t = 12 t = 8 t = 9 t = 441
Why is learning about your identity important? What have you learned about yourself during this identity unit? What have you learned about someone else?
HELP ME OUT PLEASE! Which is a negative feature about the Articles of Confederation? The Articles did not promote individual state rights. The Articles did not
ignore the selected one
Determine whether the equation represents a direct variation. If it does, find the constant of variation. 3y=2x-5
I need some to help me write a 150 pages essay about this topic regarding the Participants of crime portfolio
How are different forms of energy related? a) they can all be transformed into other forms of energy b) none of them can be transformed into other forms of ener