AbdurrahmanH65983 AbdurrahmanH65983
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

A machine raises an object of weight 1500 N through a distance of 5m. What is its efficiency if the energy input is 15 000 J?

Respuesta :

TafariU608406 TafariU608406
  • 03-11-2022

We have:

W = weight = 1500 N

D = distance = 5 m

Energy input = 15000 J

Apply:

Efficiency= useful output energy / input energy

Work = weight x distance = 1500 N x 5 m = 7500 J (useful output energy )

Efficiency = 7500 J / 15000 J = 0.5 or 50%

Answer Link

Otras preguntas

Find and explain the error Help plis
The legislative body that resulted from the signing of the Magna Carta served what purpose? A. It acted as a system of checks and balances. B. It removed the mo
Why would scientists change their ideas? * Need help
A fertilized egg undergoes several stages before it is successfully implanted. The diagram below shows these stages as the fertilized egg travels through the fe
Angles that are supplementary
3. A drone takes off from the base of a mountain at a height of 27 ft below sea level. The drone then flies up 642 ft before landing at the top of the mountain
describe the motion of an object has an acceleration of 0 m/s2
.000025 in scientific notation
WILL GIVE BRAINLET 5/6 + 7 1/3
Which of these fairy tales published by the Grimm Brothers are you familiar with? Check any that apply.