JayleeZ559926 JayleeZ559926
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

How much time is required for a car engine to do 278 kJ of work, if its maximum power is 95 kW?

Respuesta :

JaidenceS126027 JaidenceS126027
  • 03-11-2022

W= work = 278 kj

P = Power = 95 Kw

t= time

P = W / t

Isolate t

t = W /P

Replacing:

t= 278kj / 95Kw = 2.93 seconds

It is required 2.93 seconds

Answer Link

Otras preguntas

what problem was the three-fifths compromise designed to solve
the first factor in determining how advertisement should be designed
What are 3 types of fossil fuels
Hi tech was signed in what year
In this atmospheric layer, meteors burn up true or false
Which sentence is punctuated correctly? A. Janice replied, "yes, I've had several." B. "Have you ever had a wart?" asked Billy. C. "Toads do have bumps on the
Which of the following examples contains a subordinating conjunction? A. You can have the lasagna or the spaghetti for dinner. B. Charlotte swept th
Congress checks on the power of the presidency by
Pls help me answered this paper. I already answered A but I'm to lazy to answers the rest. SORRY ;-; lol
- شطب على الكلمة الغريبة معلال جوابك : - المهبل – الصوان – القناة المنوية – الرحم – القناة المبيضية. ...........................................................