BraeleeJ623598 BraeleeJ623598
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

your calculation.11. What is the kinetic energy of a 2kg rabbit hopping at a speed of 1.25 m/s?

Respuesta :

BlytheR230663 BlytheR230663
  • 03-11-2022

Kinetic energy (KE) = 1/2 m v^2

Where:

m= mass = 2 kg

v= velocity = 1.25 m/s

Replacing:

KE = 1/2 x 2 kg x (1.25 m/s)^2 = 1.5625 J

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME ASAP!!!
How many numbers have absolute value of 3
what does the public sector provide that the private sector does not?
Is Hamlet similiar to Don Quixote?​
Sleepy Hollow Setting/Plot Questions 1. What are the conflicts in "The Legend of Sleepy Hollow"? What types of conflict (physical, moral, intellectual or emotio
What is the area of a rectangle floor that is 7’3” long and 4’2” wide
Protists are considered as
In science class, Jada uses a graduated cylinder with water in it to measure the volume of some marbles. After dropping in 4 marbles so they are all under water
Find the slant height of the cone.
A manufacturer of machine tools creates a spreadsheet of tools and their cost. The spreadsheet has four fields: name of the tool, cost per tool, number of tools