MakylahW304163 MakylahW304163
  • 04-11-2022
  • Physics
contestada

An impulse of 20,000 N*s is applied to a car, bringing it to a stop in 0.17 seconds. What force was applied to the car?

Respuesta :

HarneetF83720 HarneetF83720
  • 04-11-2022

F =

t = 0.17 s

Impulse (J) = 20,000 N

J = F x t

F = J / t = 20,000 Ns / 0.17 s = 117,647.0588 N

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. 6 x - 2 / 4 = x - 2 x =
a boy is 10years old and his mother is 37 years old.in how many years time will the mother be twice as old as her son​
what is the separation method of seawater?​
Helppp meeee plzzzzzzzzzzzz it’s past due
40% of what number is 82
A plant takes in nutrients from the soil, gasses from the air, and water from the rain. What spheres are interacting? options: Geosphere, cryosphere, and atmosp
my mother is a teacher? choose the best guestion tag​
Que significa una idea maléfica
can someone help me how to change it into a investigative question​
PRICES The Consumer Price Index (CPT) gives the relative price for a fixed set of goods and services. The CPI from September, 2000 to July, 2001 is shown in the