shajajashajak
shajajashajak shajajashajak
  • 01-03-2017
  • Physics
contestada

what is the mass of an object that creates 33750 J of energy by traveling at 30 m/s

Respuesta :

21SAVAGEEE
21SAVAGEEE 21SAVAGEEE
  • 01-03-2017
Answer: Mass of the object is  75 kg.
Answer Link
osprey2015
osprey2015 osprey2015
  • 01-03-2017
travelling energy = kinetic energy = half m v squared.
33750=(1/2)m 30^2
33750=15x30m
3375=15x3m
m=75kg

Answer Link

Otras preguntas

how did the Supreme Court frustrate Roosevelts new deal legislation
The ratio of boys to girls in the 9th grade is 5 to 6. There are 312 girls. How many boys are there?
Isaiah puts a 10 gram weight on a pan. how many 1 gram weight does he need to balance the scale
Which state currently has the highest minimum wage? Washington Nevada California
How do you solve equations with variables on the both sides? Like.... 2x-3=6(x-5) I made this equation so don't solve it.
what is the relationship between spain and england?
Why is September 16 so important for Mexico
what is the estimate of 92 times 68
what is the value of the digit 8 in 686,293
what is 1/6 in decimal