Laninaghdz514 Laninaghdz514
  • 02-03-2017
  • Physics
contestada

calculate the accleration of a 25-Kg object that moved with force of 300 N

Respuesta :

mathssydney
mathssydney mathssydney
  • 02-03-2017
F=ma
a=F/m=300/25=12 m/s^2
Answer Link

Otras preguntas

what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
what does etymology study?
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?
Why were people from Africa brought to Georgia?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?
Differences between DNA and RNA include which of the following? (1) RNA consists of one nucleotide chain. (2) RNA contains the nitrogen base uracil instead of t
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
Why were people from Africa brought to Georgia?
which explorer sailed for france?