brandonhumphrey2105
brandonhumphrey2105 brandonhumphrey2105
  • 04-04-2017
  • Biology
contestada

The kinetic energy of a ball with a mass of 0.5 kg and a velocity of 10 m/s is ....... J.
(Formula: KE = 1/2 mv2 )

Respuesta :

HarbirSingh
HarbirSingh HarbirSingh
  • 13-04-2017
25 The kinetic energy of a ball
Answer Link
jano51
jano51 jano51
  • 21-03-2021

Answer:

25

Explanation:

ke=1/2mv^2

kE=1/2(0.5×(10)^)

=1/2(0.5×100)

=1/2(50)

=25

Answer Link

Otras preguntas

40 POINTS Please someone help me with these 3 math questions got a deadline to meet please give right answers no false 5. Evaluate the function f(x) = 4 ∙ 7^x
computer files designed to simplify the layout process and stored electronically as part of a page layout software program are called a. specification sheets. b
Factor 3M^2+11MN+6N^2
Sociologists recognize two basic types of stratification. a. true b. false
A study must be valid to be considered reliable. true or false?
statistics question- please help and show work.
In the diagram, the circle will be dilated by a scale factor of 3 about the origin. The points C, A, and B map to C', A', and B' after the dilation. What is the
missing number 20/0.1=
what is the name of the force that slows it down?.
Robert's employer has agreed to pay half the tuition for Robert to complete his college degree. This benefit is known as what?A.  educational reimbursementB. an