ERMERGER12
ERMERGER12 ERMERGER12
  • 02-05-2017
  • Physics
contestada

1. What is the frequency of a wave that has a wave speed of 20 m/s and a wavelength of 0.50 m?

Respuesta :

scook2020
scook2020 scook2020
  • 03-05-2017
20 m/s divided by .50m = 40Hz
Answer Link

Otras preguntas

S varies directly as p and q. If p = 2 and q = 4 then S = 47.2. Find the constant of proportionality.
What is the discriminant of the quadratic equation 0 = –x2 + 4x – 2?
The navigation laws said that goods carried to and from the colonies must be carried on whose ships?
Would the answer be F or G? Explain
7.29 times 10 to the negative7 in standard format
At a pharmacy,customers take a number to reserve their place in line.If the product of the ticket number now being served and the next ticket number to be serve
What does article v of the constitution influence the changes that can be made to the constitution?
solve y = 12x + n for n need help please
Can someone please tell me how to get the inverse?
As an employer wants to reduce the production cost during the economic recession, he/she could choose to (1) lay off some workers without changing wages or (2)