vanalovelace
vanalovelace vanalovelace
  • 03-05-2017
  • Physics
contestada

How much force is required to move a sled 5 meters if a person uses 60 J of work?

Respuesta :

DariusX
DariusX DariusX
  • 03-05-2017
W=F*S

W - Work
F - Force
S - Distance (from latin word 'spatium)

so...
S= 5 (m)
W=60 (J)

W=F*S
F=W/S
F=60/5=12 J/m = 12 N (Newtons)


Answer Link

Otras preguntas

Which blood type could be given as a transfusion for patient with AB blood when the RH factor is unknown? O+ A+ AB+ AB–
methamphetamines are a type of drug that affects the brain by A. causing the release of excess dopamine. B. blocking the production of dopamine. C. increasing t
In A Midsummer Night’s Dream, the mention of _____ is an allusion to earlier English poetry
A bucket filled w sand has a mass of 11.15 kg. when it is filled with water, the mass is 5.95 kg the mass of the sand is twice that of the water. Find the mass
completing the square v^2 + 4v - 22= 10
4 times what equals 32
Writing to explain if 5 potatoes together have a mass of 1 kilogram and 8 pears together have a mass of 1,200 grams, which has the great mass , a potato or a pe
why is a square always symmetrical
why does it takes 3 copies of 1/6 to show the same amount as 1copy of 1 / 2
why did the delegates maintain secrecy about their work