jejosunkkatyann jejosunkkatyann
  • 01-06-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution with 0.2 moles of potassium permanganate (kmno4 dissolved in enough water to make a 500.0 ml solution?

Respuesta :

Edufirst
Edufirst Edufirst
  • 10-06-2017
Data:


Molarity: M


n = 0.2 moles


V = 500.0 ml = 0.5 liter


Fórmula:


M = n / V


M = 0,2 mol / 0,5 liter = 0,4 mol/liter = 0,4 M


Answer: M = 0,4 M
Answer Link

Otras preguntas

Discuss why Measuring relationship is relevant to outsourcing ​
15 points PLEASE ANSWER
describe any six risky situations youths are frequently exposed to ​
why should we drink 6 to 8 glasses of water everyday even water does not provide any energy? pls answer in short ​
u4gent help needed help me with the question of o.math​
Một vật được ném lên trên theo phương thẳng đứng. Người quan sát thấy vật đó đi qua vị trí có độ cao h hai lần và khoảng thời gian giữa hai lần đó là t. Tìm vận
jojo is twice as Old as esi who in turn is five years older than kweku . if their total age is 47,how is each of them​
why is tolerating cheating bad?
Find the volume of the following figure round your answer to the nearest tenth if necessary and make sure to use pi
I need help ASAP!! Please explain how to solve the problem