jhendo jhendo
  • 02-06-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of NaOH, if 15g of NaOH is mixed with 600mL?

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 02-06-2017
m(NaOH)=15 g

v=600 ml=0.6 l

n(NaOH)=m(NaOH)/M(NaOH)

C=n(NaOH)/v=m(NaOH)/[M(NaOH)v]

C=15g/[40g/mol*0.6 l]=0.625 mol/l

0.625M



[H⁺]=7.5*10⁻²
pOH=14-pH=14+lg[H⁺]
pOH=14+lg(7.5*10⁻²)=14-1.125=12.875
Answer Link

Otras preguntas

6. What is the future perfect third-person conjugation for the irregular verb become? he, she, It will have become he, she, it will become he, she, it will have
Which theory of power do you find most convincing
Which phenomenon has contributed to the worldwide spread of sexually transmitted infections?
Solve for the variables?
Johnny Barber took golf lessons. His clubs cost $425, balls cost $12.50, shoes cost $49.50, his golf shirt was $37, and his glove was on sale for $19.95. He pai
which word problem can best be represented by the fraction 5-8
What pressure will 2.6 x 1023 molecules of h2 exert in a 3.9 l container at 45°c?
how do i find the missing length indicated
If the diameter of a circle is 25 inches, what is the radius of the circle?
Median!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!