milo18
milo18
03-06-2017
Chemistry
contestada
How many moles of gas are there in 36dm3 of c02 (g)
Respuesta :
dec77cat
dec77cat
03-06-2017
V(CO₂)=36 dm³ = 36 l
Vm=22.4 l/mol
n(CO₂)=V(CO₂)/Vm
N(CO₂)=36/22.4=1.607 mol
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 61+ )
Otras preguntas
Tennis balls with a diameter of 2.5 in. are packaged 3 to a can. The can is a cylinder. Find the volume of the space in the can that is not occupied by tennis b
How would you define psychological realism?
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
What are the characteristics of mass culture?
You shoot an arrow set a target. The parabolic path of the arrow passes through the points shown in table. X. Y 30. 6 60. 7 100. 4 A. Find a quadratic function
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?