Madlon
Madlon Madlon
  • 04-06-2017
  • Physics
contestada

a singer emits a note of frequency 200hz. calculate the wavelength of the note. (speed of sound in air= 340m/s). please help me somebody

Respuesta :

anonymous79
anonymous79 anonymous79
  • 04-06-2017
Wavelength = Speed / Frequency = 340/200= 1.7m
Answer Link

Otras preguntas

Which two organisms listed in figure 18-6 are most closely related to each other
Based on the results of the pings, routing table output, and static routes in the running con f guration, what can you conclude about network connectivity?
Why did the founding fathers include a procedure to amend the constitution?
6 Explain why a speaker can shake an object offofa shelf be specific)
What happened when rationing and restrictions ended after world war ii??
Which of the following equations is the equation 2 - 3y + 6x = 0 written in slope-intercept form?
14 1/2 % of what number is 8.7?
Can rocks be weathered by wind and chemicals in the air
Cristóbal y Luis (tener) __________ 20 años.
?A golgi tendon organ responds to ____. ?increases in muscle tension decreases in muscle tension? increases in muscle spindles? decreases in muscle spindles?