vaelriacb1767 vaelriacb1767
  • 02-07-2017
  • Physics
contestada

An object lifted 10 meters gains 200 j of potential energy. if the same object is lifted 20 meters, its potential energy gain is

Respuesta :

TammyP
TammyP TammyP
  • 15-07-2017
Ep1=mgh1
200J=m*9.81m/s2*10m
200J=m*98.1m2/s2
m=200J/(98.1m2/s2)
m=2.04kg
Ep2=mgh2
Ep2=2.04kg*9.81m2/s2*20m
Ep2=400J

Answer Link

Otras preguntas

Which distinctive feature of the Notre Dame Cathedral allowed it to accommodate its large stained glass windows? A. its barrel vaults B. its flying buttresses
She has combed and brushed her night-dark hair, And bathed rose petal sweet, And drawn white gloves on her small brown hands, And white shoes on her feet. Which
can you please send the answer
Can someone help me with question #11
If I had 1234 apples and 1 banana what is the total amount
The earth remains in orbit around the sun due to the force of gravity. How does the force of gravity exerted by the sun on the earth compare to the force of gra
Does the threat of global warming require international cooperation? Why or why not?
A physical reaction is a process in which one or more reactants change into one or more products with different properties. Please select the best answer from t
Helppp Plsssss!! Show ur work!! Thanks
How do accessory pigments help chlorophyll?