jaylinperez2554 jaylinperez2554
  • 04-07-2017
  • Business
contestada

Given that unit cost = $25, annual carrying charge = 10%, annual demand = 4000 units and ordering cost = $15 per order, the eoq is:

Respuesta :

dog15dodostspb
dog15dodostspb dog15dodostspb
  • 09-07-2017
$2 per screw.4000 units
Answer Link

Otras preguntas

What is the density of helium in grams per liter?
what is the synonym for sparkling
Whats the standard form of 4 million 2 hundred sixteen thousand ninety
What is the reason native Americans population decreased
evaluate −6 − (−2). −4 −8 4 12
Four girls and two boys are working on an art project. they have four square pieces of felt. each person gets an equal share of the felt, how much of a piece of
Is the flammability of ether a physical or chemical property?
7/9 - 1/2 in simplest fraction form
what is 9a2 verbal expression
Which is not a text feature of a typical map? A: legend B: compass row C: row D: label