huda052105gmiis huda052105gmiis
  • 01-01-2024
  • Physics
contestada

A force of 20N moves a body with an acceleration of 2 ms^-2 . what is its mass

Respuesta :

myrieosman
myrieosman myrieosman
  • 01-01-2024

Answer:

m=10kg

Explanation:

m =f/a. m=20n/2ms^-2. m=10 kg

Answer Link

Otras preguntas

for every 4 small popcorns sold at the theater there were 3 large sold. what is the ratio of small sold to large sold?
The portion of the vascular plant that has the majority of the methods of asexual reproduction occurring in it is the _____. root stem leaf tuber
Which equation could you use to find 15 ÷ 3? 15 + 3 = 18 18 – 3 = 15 3 × 5 = 15 30 ÷ 2 = 15
Who led the Continental Army during the Revolutionary War? A. George Washington B. Benedict Arnold C. Patrick Henry D. Ethan Allen
the value of the x-intercept for the graph of 4x-5y=40
Select three democratic presidents: Kennedy Carter Nixon Bush Jackson
What 2 numbers, that when multiplied give you 24 but when added give you 5
your friend want to know the amont of salt added to her favorite fast food french fries what would you recommend that she do to find out the amount of salt
__________ is written in a form of Persian script and read from right to left. a. Urdu c. Nepali b. Hindi d. Pakistani
The sum of two numbers is 44 and the difference is 16 . What are the numbers? Large Number: Small Number: