bob63 bob63
  • 01-06-2015
  • Physics
contestada

a motorcycle accelerates from 15 m/s to 20 m/s over a distance of 50 meters. what is its average acceleration?

Respuesta :

hunaifirst hunaifirst
  • 01-06-2015
vi=15m/s
vf=20m/s
d=50m

a=(vf²-vi²)/2d

average acceleration= 1.75m/s
Answer Link

Otras preguntas

For a scholarship, you need to write an essay that is at least 750 words but no more than 850 words. Write an absolute value equation that represents the minimu
which method of commercial fishing has a high rate of bycatch​
Match the vocabulary terms to their definitions. ​
Please help this is my last question
What is the sum of (w-3) and (2w+2)
what is the word suppose to be.. its not multiple choice Tú ______ el sol en la playa
book review on if u could see me now by cecelia ahern​
Translate to Spanish:They are going on vacation tothe United States.A. Vosotros vais de vacaciones a los EstadosUnidos.B. Ellos van de vacaciones a los Estados
Simplify:- √5+√10+√28+√64​
help me with the correct answer only plz