gracev4112 gracev4112
  • 01-09-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the mass percentages of carbon hydrogen and oxygen in sucrose

Respuesta :

authenticricket
authenticricket authenticricket
  • 01-09-2017
the formula for sucrose is C12H22O11 with a molecular mass of approx 342g/mol
% mass of C = 12(12) / 342 × 100% = 42.1%
% mass of H = 22(1) / 342 × 100% = 6.43%
% mass of O = 11(16) / 342 ×100% = 51.5%
Answer Link

Otras preguntas

Jerry`s___ cooking is the best! Mothers Mother`s Mothers`
Does the yo form of any verb end in a letter a
Researchers often wish to measure consumers' satisfaction toward certain products and might ask consumers to specify their feelings as either "very dissatisfied
845,001 rounded to the nearest ten thousand
Under feudalism, what did lords give to the king in exchange for land?
What caused the salem witch trial hysteria of 1692?
Which of the following religions believe that everything in the universe has a soul, and so should not be harmed at all cost?
What were the reasons for the revolts and rebellions that occurred in the colonies of virginia, maryland, massachusetts, and new york between 1660 and 1700? how
Which will you likely have to provide if you apply to a four-year college
Approximate √39 to the nearest whole number