mejiaalex311 mejiaalex311
  • 01-09-2017
  • Chemistry
contestada

If we know that 10.0 cm3 of ice has a mass of 9.19 g what is the density of ice

Respuesta :

Erudite1
Erudite1 Erudite1
  • 08-09-2017
The density of a substance is defined as mass divided by volume, that is,
 P = Mass/Volume
In the question given above, 
mass = 9.19 g
volume = 10.0 cm
P = 9.19/10 = 0.919
Therefore, the density of the ice is 0.919 g/cm3.
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me with this?
Solve the inequality and write your answer in interval notation. 18 + 22 > 162 + 12
what is the meaning of website cookies? brief explanation ​
What is one way that the government impacts your life each day?
Make a table of values for the following equation.
Why were interactions between the Plymouth colonist and Squanto significant
What is one reason why many hunting communities settled near coastal waters? A. Fishing was a safer hunting practice and there was less of a risk of scarcity. B
A stock market is a public market for trading a company's stocks and derivatives. The bid-ask spread in a dealer market represents the profit that a dealer woul
which excerpt from “Daughter of Invention” reveals Laura’s Dominican origin through unique pronunciation?
Which political document stated that no one, not even the king, was above the law?