deyonnahlove4877 deyonnahlove4877
  • 03-09-2017
  • Chemistry
contestada

What is the density of a substance with a mass of 45.00 g and a volume of 26.5ml?

Respuesta :

triplef709ovovpi triplef709ovovpi
  • 03-09-2017
mass = 45g = 0.045kg
vol = 26.5ml = 2.65 x10^5 m^3
density = mass/vol = 1670kg/m^3
Answer Link

Otras preguntas

Jesse owns a sporting goods store that sells skis and snowboards. The store earns a profit of $52 for each ski sold and a profit of $64 for each snowboard sold.
Question 19 (Multiple Choice Worth 3 points) A mirror will reflect
A cone is cut by a plane parallel to the slant height of the cone. What is the shape of the cross section that is formed?
What form of government divides power among central, state, and local governments?
54 decreased by twice a number
The particles that make up a liquid move a. more quickly b. more slowly than a gas.
Factorise 2x^2+7x+12=0
I am a number between 20 and 30. When you divide me into 6 equal groups, there is an even number in each group and 2 are left over. What number am i?
What is the perimeter of the largest triangle
what area of social services is slowly becoming a major for-profit industry