Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

A bottle rocket that was made in science class had a trajectory path that followed the quadratic equation y=-x^2+4x+6. What is the turning point of the rocket's
Help??? What is 3x+5x=67y?
how do i round 3,176 to the nearest thousand
solve for x: 2x^2+4x-16+=0
What is the value of x in 15x-10= 20
A car that travels from point A to point B in four hours, and then from point B back to point A in six hours. The road between point A and point B is perfectly
Identify the turning point of the function f(x)=x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show work
What do Frederick Douglass' words "America reigns without a rival" mean?
Is STM semantically or acoustically encoded??
What organs work with skin?