Trampage19 Trampage19
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

How much heat energy is produced by 0.5 Wh of electrical energy?

Respuesta :

xoxome
xoxome xoxome
  • 02-10-2017
1.7 Btu

1 watt = 3.41214 Btu/h

1watt * 1h = 3.41214 Btu/h * h

1 = 3.41214 Btu/ (watt*h)/

0.5 watt * h = 0.5 watt*h * 3.41214 Btu/(watt*h) = 1.706 Btu
Answer Link
getchurgwallah
getchurgwallah getchurgwallah
  • 09-10-2017
The answer is 1.706 Btu.
Answer Link

Otras preguntas

What is two thirds of 120?
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
Factor the expression -10x^2-41x-21
The gram formula weight of phosphoric acid is 98.00 g/mol, and the density of 85.0% phosphoric acid is 1.685 g/mL. Could you describe how ...
Which of the following did NOT grow or increase as a result of early farming? villages trade life spans cities
simplify expression.-3(k-4)-4(2k-8)
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
Factor the expression -10x^2-41x-21
hey guys i know this seems long but i really need the help so plzz]Step 1: Write five word phrases to be translated using the various key terms from the lesson.