djhughes12 djhughes12
  • 03-09-2015
  • Physics
contestada

ball is dropped from rest at a height of 80m above ground. what is its speed just as it hits the ground.

Respuesta :

Jeffo Jeffo
  • 03-09-2015
Using SUVAT (S is displacement, U is initial Velocity, V is final velocity, A is acceleration, t is time);
S = 80m
U = 0ms^-1
V = ?
A = 9.8ms^-2
T = XXX
Use S U and A to find V;
V^2=U^2+2AS
V^2=0+2*80*9.8
V^2=1568
V=39.6ms^-1
Answer Link

Otras preguntas

In the following reaction, which element is oxidized and which is reduced?
How did the Soviets influence the political situation in Poland at the end of world war 2?
what molecule is the electron acceptor of glycolysis
Dic Hercher bought a home in Homewood, Illinois, for $230,000. He put down 20% and obtained a mortgage for 25 years at 8%. What is the total interest cost of t
please help with section 2 and 3
o (sé / conozco) bien a todos los vecinos.
Abuse of prescription drugs may cause ___________.
what is the equation of the line that passes through the points (-2, 2) and (0, 5)?
A cereal box has dimensions of 10 1/2 inches by 7 1/2 inches by 2 1/2 inches. What is the volume of the cereal box?
Why do you think if is helpful for your hand to have 27 bones?