ym4811441
ym4811441
02-11-2017
Physics
contestada
if you travel 50m in 5.0s what the speed
Respuesta :
Аноним
Аноним
02-11-2017
d = distance (meters)
t = time (seconds)
v = velocity, or speed (meters per second)
Use this equation:
d = vt
d = 50 m
t = 5 s
50 = 5v
Divide both sides by 5
v = 10 m/s
The speed is 10 meters per second.
Have an awesome day! :)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 72+ )
Otras preguntas
What will be your next best steps when you have achieved your goal?
The image below represents embryos in their early stages of development. What evolutionary evidence can be determined from this illustration?
identify two reasons why the founding fathers wanted to create a new constitution
Plz I need help can you solve this
how do i do this. i need help
Contesta a la pregunta negativamente. Usa los pronombres de complemento directo e indirecto. ¿Le escribe Ronaldo un correo electrónico a Miguel?
Why did the United States government send Commodore Perry to Japan?
Jason made the following calculations. Explain the errors Jason made. Give the correct answers. a. 1/3 + 3/5 = 4/8 b. 11/12 - 5/6 =1
Your teacher has asked you to write a story. Your story must begin with this sentence. I was sunbathing on the beach when something cold touched my back. . the
the average groundhog weighs about 8 pounds and eats 1/3 of their weight each day in apples beans clovers bark and flowers. if a den has 5 groundhogs living in