Ryleebyrum Ryleebyrum
  • 01-06-2014
  • Physics
contestada

A 3.7 kg object is lifted to a Hight of 3 meters what is the potential energy of this object

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 02-06-2014
Gravitational potential energy = (mass) x (gravity) x (height)

PE = (3.7) x (9.81) x (3)
= 108.89 kilogram-meters²/second
= 108.89 newton-meters
= 108.89 joules
Answer Link

Otras preguntas

Convert 35kg to its equivalent in g using dimensional analysis
how to solve 0.01x+0.07y=0.22 and 0.03x-0.05y=0.14 by substitution
how many 5/8 pound bags does it take to make 13 pounds of soil?
How and where has oil, road development, mining, dams and agriculture contributed to local economic, political, and land use issues?
what is the equation of a line in slope-intercept form with a slope of -3/4 and a y-intercept of -2
Convert 35kg to its equivalent in g using dimensional analysis
florence has only $420 in her hank account. describe how to find the amount after she writes a check for $590
Which words in this sentence are common nouns? The American people listened to President Roosevelt's speech. Choose all answers that are correct. A. speech B.
A cross-country automobile rally is 1,025 kilometers long. At a stopping place the letter had traveled 867 kilometers. How far away was finish line
work out the parallelogram of base 6cm and height 8cm