cjacobs8255 cjacobs8255
  • 01-01-2018
  • Physics
contestada

What force is needed to accelerate a child on a sled (total mass = 65.0 kg ) at 1.25 m/s2?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 01-01-2018
Given; Mass m = 65.0 Kg;   acceleration a = 1.25 m/s²

Required: Force F = ?

Formula: F =ma

               F = (65.0 Kg)(1.25 m/s²)

               F = 81.25 N
Answer Link

Otras preguntas

what is 9 divided by 765 please show the work i really need help
Why is it often easier to start a fitness program than it is to maintain one?
HELP HELP HELP HEP HELP HELP HELP HELP1. Benito Mussolini 2. Joseph Stalin 3. Adolf Hitler Help please tell me who goes where Dictator of Germany Dicta
Write in powers of 10 notation: 3 trillion; five-thousandths; 730,000,000,000,000; 0.000000000082.
Which of the following describes Tammany Hall?
what does 4 minus 2/4 equals
Which book, written by Desiderius Erasmus, criticized Catholic Church officials for focusing on money and power instead of the spiritual needs of individuals? A
What's the square root of 1375?
what number is 24% of 80
what is an open attack, usually armed?