tashaunalewis9336 tashaunalewis9336
  • 03-01-2018
  • Physics
contestada

If the radio waves transmitted by a radio station have a frequency of 76.5 mhz, what is the wavelength of the waves, in meters?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 03-01-2018
Given: Velocity of light    c = 3.00 x 10⁸ m/s

Frequency f = 7.65 x 10⁷/s

Required: Wavelength λ = ?

Formula:  λ = c/f

λ = 3.00 x 10⁸ m/s/7.65 x 10⁷/s

λ = 3.92 m
Answer Link

Otras preguntas

What are some easy ways to get extra credit in high school?
PLEASE AWNSER! Worth 10 points on a quiz Who ruled the city of Florence? a. Marco Polo c. the Medici family b. wealthy merchants d. the pope
Will give brainliest
What is the slope of the line through the points (5, 5) and (3, -1)
How can help me with (c)
Dividing decimals a) 56.58 b) 10.71/0.75
Please help Jimmy and Frank are bestfriends. They first met in second grade, and they have growed up together. These two have had alot of adventures over the y
Which of these best describes the history of voting rights in the US? A The only major change to voting rights in the US occurred when the 26th Amendment lowere
WHAT IS cellular respiration
An oil painting is __________.A.3-DB.1-DC.4-DD.2-D