awsomegurl awsomegurl
  • 04-01-2018
  • Physics
contestada

How long will it take for a body accelerating by 2m/s2 to gain a velocity of 10m/s, starting from rest?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 05-01-2018
Given: Acceleration a = 2 m/s²;   Initial Velocity Vi = 0

           Final Velocity Vf = 10 m/s

Required: Time t = ?

Formula: a = Vf - Vi/t

t = Vf - Vi/a

t = 10 m/s - 0 m/s/2 m/s²

t = 5 s


Answer Link

Otras preguntas

The national competency-based credential for entry-level early childhood educators is called?
A solution is select one: a. nonuniform. b. homogeneous. c. heterogeneous.
The length of a rectangle is three times its width. If the perimeter of the rectangle is 40ft find it’s area
The wealth and prosperity of mali and songhai were dependent on controlling the trade in
Every month Tristan deposits $488 into an interest-bearing account to save for a down payment on a house. The interest rate on the account is 5.27% compounding
The molarity of a solution that contains 0.50 moles of naoh in 200.0 milliliters of water is
why did the church oppose the heliocentric theory
define intrinsic motivation
Quinn is determining the area of a trapezoid. His work is shown below. mc012-1.jpg Step 1: Break the figure into rectangles and triangles. mc012-2.jpg Step
BC is parallel to DE What is AC? Enter your answer in the box.