15SophieN 15SophieN
  • 03-02-2018
  • Physics
contestada

How long does it take my mum to walk 5 metres if she is travelling at a speed of 1 km/h

Respuesta :

annastasia
annastasia annastasia
  • 03-02-2018
1 km/hr = 1000/3600 m/s = 5/18 m/s

time taken = 5 x 18/5 sec = 18 sec
Answer Link

Otras preguntas

Need help on number one thank u
is believed to be the location where humans first appeared.
which of the stages of the water cycle were you able to observe in your model
An artistic style that illustrates the natural movements of people is called __________. A.absrtact B.robotics C.animation D.naturalism
You are told that in a sample of size 225 the mean is 48.5 and the standard deviation is 1.8. The study is reported with 90% confidence level. Explain how to de
How did television impact families in the 1950s
Which of these contributed to the union victory in the civil war?
If two pyramids have the same height, what must be true of the pyramids for them to also have the same volume? The pyramids must have the same base shape. The
A pencil and ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost.
Necessary for vitamin b12 absorption, __________ is/are secreted by __________ cells.