jessicabgirl
jessicabgirl
04-02-2018
Chemistry
contestada
how manu moles of N in 0.173g of N2O
Respuesta :
annastasia
annastasia
04-02-2018
N2O = 28 + 16 = 44g
number of moles
= given mass/molar mass
= 0.173/44
= 0.0039318
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 86+ )
Otras preguntas
During the Civil Rights movement, Martin Luther King, Jr. and other leaders insisted upon avoiding violence in the pursuit of equality. Why do you think the non
I don’t get it I need hey
Write an algebraic expression to represent the cost of a concert ticket,h,with a service charge of $6.75.
Summarize the main points in the article “Understanding Civil War Legacy.” Your response should include information about the political, economic and technologi
Jamie wants to know the volume of his gold ring in cubic centimeters. He gets a rectangular glass with a base 3 cm 3 cm by 2 cm 2 cm and fills the glass 4
10+8=2y what is the value of y
Alice earned $622.50 in interest on her savings in the bank. Before interest, the account had $12,450. What is the approximate percent she earned in interest? A
What was the communist reaction to people fleeing East Germany? A. Declaring war on West Germany B. A ban on all travel C. Building the Berlin W
which political philosophy was used primary with in the qin dynasty? what core beliefs are included in the ethical system?
Which of the following defines cause? writing that explains the result produced from an event an event, an action, or a situation that produces a re