ztrawick2984 ztrawick2984
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

The ksp of tin(ii) hydroxide, sn(oh)2, is 5.45 × 10-27. calculate the molar solubility of this compound.

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 10-03-2018
Let x be mol/l of Sn(OH)2 that dissolve 
Therefore, this will give x mol/l Sn2+ and 2x mol/l OH-
Ksp= (Sn2+)(OH-)^2 
      = (x)(2x)^2
      = 4x^3
4x^3 = 5.45 × 10^-27
      x = 1.11 × 10^-9
x = molar solubility = 1.11×10^-9 M





Answer Link

Otras preguntas

What was religion like in Shang China?
Why were the committees of correspondence powerful?
What were the driving forces behind the industrial revolution
Which body tissue or organ contains the most mitochondria?
one-third of the fish in Liam's fish tank were added today. Half of the other fish were a gift to Liam last week. the other 9 came from Liam's old fish tank.
The process of chemical cycling is known as a biogeochemical cycle because it A. takes places over a long period of time B. withdraws the
an explanation describe if a square-eyed pet mates with another square-eyed pet, can they have any round-eyed offspring.
Please help me with this two step math problem! THANK YOU !!!!!!!!
who was the founder of Pennsylvania?
What is the noun in the sentence below? The fish swims quickly. a. Quickly b. Fish c. The d. Swims